Αστέρι της Ευχής

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,
Ευχαριστούμε θερμά που ανταποκριθήκατε στο κάλεσμα του σχολείου μας να στηρίξουμε για ακόμα μια χρονιά το πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής κατά το σχολικό έτος 2023-2024. Με τη δωρεά σας συμμετέχετε και εσείς, ώστε να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες.
Καλές γιορτές, με υγεία!

Πρόσκληση στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Γ2

Διασχολική συνεργασία με θέμα “Είμαι μοναδικός, είμαι διαφορετικός: άνοιγμα στη διαφορετικότητα”

Γλώσσα Braille & αξίες ενός συμπεριληπτικού σχολείου

Οι μαθητές του Στ2, στα πλαίσια του μαθήματος των Εικαστικών, χρησιμοποίησαν τη γραφή Braille προκειμένου να περιγράψουν τις αξίες ενός συμπεριληπτικού σχολείου.

Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μεταμόρφωσης

Οι μαθητές του Β2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μεταμόρφωσης στα πλαίσια προγράμματος Συνεκπαίδευσης που διεξάγεται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Οι μαθητές του ειδικού σχολείου, η διευθύντρια, οι εκπαιδευτικοί και όλο το προσωπικό τους υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και πολλές ευχάριστες εκπλήξεις. Οι μαθητές και των δύο σχολείων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και να συμμετάσχουν σε βιωματικές δράσεις.

Το σχολείο της Συμπερίληψης – ΣΤ’ τάξη

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων σχετικά με "Το σχολείο της Συμπερίληψης" και την αποδοχή των ΑμεΑ στην κοινωνία, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης έγραψαν φράσεις σε χαρτόνια, έστησαν το σχολείο της συμπερίληψης με τις αξίες που το διέπουν, διάβασαν ποιήματα για τη ζωή και τα δικαιώματα των ΑμεΑ, μίλησαν για τον ΟΗΕ και τους νόμους που έχει θεσπίσει σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Επίσης, παρακολούθησαν σχετική καμπάνια σε βίντεο από το Nevronas - Υπάρχουμε μαζί, όπου μίλησαν ηθοποιοί, τραγουδιστές, καθώς και γονείς παιδιών με ειδικές ανάγκες.

Αναπηρία & Συμπερίληψη – Ε’ Γαλλικών

Οι μαθητές των Γαλλικών της Ε' του σχολείου μας φτιάχνουν αφίσες σχετικά με τη συμπερίληψη με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία.

Δράση με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα για Άτομα με Αναπηρίες

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Αναπηρίες, τα παιδιά του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μεταμόρφωσης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Μαρίας Αθανασάκη ζωγράφισαν στους τοίχους του προαύλιου χώρου του σχολείου μας, μιλώντας για τη συμπερίληψη των ΑμεΑ.
Τα παιδιά ζωγραφίζουν για την αναπηρία και το δικαίωμα στη διαφορετικότητα:
Τα παιδιά ζωγραφίζουν για την αναπηρία και το δικαίωμα στη διαφορετικότητα