Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου – Επίσκεψη συγγραφέως Βασιλικής Μουργελά στη Β’ τάξη του σχολείου μας”

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας παιδικών βιβλίων Βασιλική Μουργελά. Μέσα από αφήγηση του βιβλίου της "τρύπια βαλίτσα", δραματοποίηση και βιωματικές δραστηριότητες, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι του νου σε όλο τον κόσμο.

Συμμετοχή του Β2 του σχολείου μας στη βραδιά ποίησης και θεάτρου

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης και θεάτρου οι μαθητές του Β2 με τη δασκάλα τους Μαρία Αθανασάκη συμμετείχαν στη βραδιά ποίησης που διοργάνωσε ο Δήμος Μετμόρφωσης με το ποίημα που δημιούργησαν, επιμελήθηκαν και δραματοποίησαν οι ίδιοι. Αφορμή δημιουργίας του ποιήματος η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, η ανάγνωση του παραμυθιού της Γεωργίας Λάττα "Η φωνή σου, η δύναμή σου" και η ερμηνεία του πίνακα του Νικηφόρου Λύτρα "Δεν θέλει το σχολείον".